تاسیس مدرسه به سبک نوین برای اولین بار در حدفاصل شهرهای تبریز و مراغه به سال 1285 هجری شمسی در شهر گوگان توسط مرحوم سید اسماعیل روانبخش انجام گرفت. این مدرسه «نجات گوگان» نام داشت. زنده یاد روانبخش بعدها به سال 1291 شمسی مدرسه دیگری را نیز به نام دیانت در گوگان تاسیس کرد.

با نگاهی به تاریخ پیدایش مدارس به سبک جدید، اولین مدرسه تحت عنوان نجات می باشــد که در سال ۱۲۸۵ هجـری شمسی توسط سیداسماعیل روانبخش از اهالی گوگان در این شهر راه اندازی شد و این مدرسه در اثر ضدیت تعدادی از اهالی و برخی از جهال پس از ۴ سال پایداری تعطیل گردید.

مرحوم روانبخش سپس عازم دهخوارقان گردید و در آنجا مدرسه نجات را تأسیس نمود ولی در آنجا نیز با وی مخالفت گردید. و بالاخره اولین دبستان دولتی در سال ۱۲۹۱ با نام دیانت احمدی (سیره پیغمبری) در گوگان دایر و مدیریت این دبستان به سید اسماعیل روانبخش واگذار گردید. در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی دبستان بیژن در آذرشهر، در سال ۱۳۰۲ دبستان عنصری در ممقان، در سال ۱۳۱۰ دبستان دخترانه ملی نوید(عصمتیه) در آذرشهر، در سال ۱۳۱۳ دبستان دخترانه نویدیه(حسینیه)در ممقان و پس از آن دبستان شاهپور و دانش در آذرشهر دایر و دانش آموزان را برای اولین بار پشت نیمکتها قرار داد و بدین ترتیب دانش آموزان با صدای زنگ در کلاسها حاضر می شدند.

با تشکر از آقای غلامرضا وکیلی

  • نویسنده : رسول قهرمانزاده
  • منبع خبر : گوگان نیوز